If you worked in any of these countries, you could be due a Tax Refund

Karp świąteczną tradycją

#TaxTipsGeneral

Wigilia i czas świąt Bożego Narodzenia to dla nas jeden z ważniejszych okresów w całym roku, jednak każdy Polak zapytany o tradycje wigilijne zapewne odpowie, że u niego w rodzinie zawsze jest 12 potraw, że zostawiane jest jedno wolne nakrycie przy stole, czy też siano pod obrusem, ale mało kto wie, że wigilijną tradycją jest również karp.

Karp świąteczną tradycjąOdrobina historii

Karp, choć znany od XII wieku, na polskich stołach pojawił się w latach ’50, nie był symbolem wystawnej kolacji wigilijnej, tylko służył jako środek zaradczy w brakach spożywczych w tym okresie. Zachęcał do tego przede wszystkim komunistyczny projekt  “karp na każdym wigilijnym polskim stole”. Nie można ukryć też tego, że była to jedyna ryba słodkowodna, którą można było kupić. Karp, jako ryba tania, niezbyt wymagająca, szybko zaczął się cieszyć dużym zainteresowaniem wśród ludzi i wyrósł na króla wód otwartych, tym samym wyprzedzając bardzo popularnego wtedy śledzia, który dotychczas dominował na wigilijnym stole.

Polska karpiem stoi

Dziś ogromne hodowle karpia w Polsce, czynią nasz kraj największym producentem tej ryby w całej Unii Europejskiej, zaś Polaków, prawdopodobnie jej największymi wielbicielami. Świąteczną tradycję potwierdza fakt, że 80% zostaje spożywana w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Z czym to się je?

Sposób przyrządzenia karpia jest naprawdę wszelaki - od karpia w galarecie, po smażonego, faszerowanego, w śmietanie a nawet w piwie. Zazwyczaj tradycja ta jest na tyle skrupulatnie przekazywana z pokolenia na pokolenie, że od lat towarzyszy ten sam smak naszego karpia. Znaczącym faktem jest również to, że wielu Polaków będących na emigracji z powodu pracy i którzy spędzają święta na obczyźnie, nie wyobraża sobie by nie przyrządzić karpia. Dlatego możemy się cieszyć, że również za granicą karp króluje na stole i zapewnia świąteczny klimat.

Półwiekowa świąteczna tradycja czyni go dla Polaków jednym z głównych dań wigilijnych i może zawstydzić każdego, kto nie wymieni go na świątecznej liście zakupów.

Wypełnimy Twój worek prezentami!

Zgłoś się

About The Author

Oana Fizesanu - Business Development Manager @ Taxback.com

I like to do all things by the book and treat all people just as I would like to be treated. I believe in fairness and in the fact that you can make all your dreams come true, if you work really hard!

Live Chat Help
Oana Fizesanu - Business Development Manager @ Taxback.com in
×