If you worked in any of these countries, you could be due a Tax Refund

Mikołajki w Polsce

#TaxTipsGeneral

Wszystkie polskie dzieci, ale chyba również dorośli, 5 grudnia zasypiają z lekkim niepokojem i podekscytowaniem. Legenda głosi, że około północy przez komin lub okno zakrada się do dziecięcych pokoi Mikołaj i zostawia prezenty, z listy którą maluchy wcześniej wysłały w liście do Świętego. Rano tuż po przebudzeniu dzieciaki rzucają się do rozpakowywania swoich podarków.

6 grudnia dniem Mikołaja – długa to już tradycja

dziecko piszące list do św. Mikołaja

Każde polskie dziecko wierzy głęboko, że Mikołaj na saniach ciągniętych przez renifery podjeżdża pod ich dom i przez krótką chwilę jest ich gościem. Taka wiara tkwi w dzieciach, dopóki pewnej nocy czekając na Mikołaja i udając, że śpią zauważają, że to mama z tatą zostawiają ich prezenty, wtedy czar Mikołaja pryska, ale tradycja obdarowywania dnia 6 grudnia zostaje bez względu na wszystko.

W przedszkolach czy szkołach pojawia się wynajęty Mikołaj, który wykrzykując radośnie HO HO HO spędza czas na rozmowie i zabawie z najmłodszymi. Starsze pociechy i młodzież w ramach Mikołajek urządzają szkolne zabawy i loterię mikołajkową – dzieci losują siebie nawzajem i w ramach ustalonego wcześniej budżetu kupują sobie upominki. Dorośli obdarowują się słodkimi czekoladkami z podobizną Mikołaja, które już od połowy listopada wypełniają półki we wszystkich sklepach.

Mikołajkowe niesienie pomocy potrzebującym

Tradycja mikołajowa w Polsce jest bardzo długa i wdzięczna. Jest to dzień niesienia pomocy i wspierania ubogich.

  • Wiele fundacji z okazji mikołajek organizuje zbiórki odzieży, żywności, zabawek i wielu niezbędnych produktów dla najuboższych rodzin. Dzieci, których bieda nie dotyka oddają swoje zabawki biedniejszym kolegom, aby również w ich domach pojawiła się atmosfera mikołajek.
  • W szpitalach i hospicjach pojawiają się przebrani za Mikołajów animatorzy, aby cierpiącym i chorym dzieciom sprawić choć trochę radości i aby choć raz do roku pojawił się szeroki uśmiech na ich twarzach.
  • Największe kanały TV w Polsce w trakcie 6 grudnia emitują bloki reklamowe, z których cały dochód przekazywany jest na fundacje niosące pomoc dzieciom. Takie akcje uzbierały już ponad kilkanaście milionów złotych w ciągu paru lat i pomogły ogromnej liczbie dzieci.

Wypełnimy Twój worek prezentami!

Zgłoś się

Mikołajkowo od rana do wieczora

Mikołajowe szaleństwo w Polsce to dzień, kiedy pracownicy dostają od swoich szefów jakieś drobiazgi, bądź też zapraszani są na firmową kolację, w większości firm jest to po prostu luźniejszy dzień i pracownicy oraz szefowie mogą sobie pozwolić na lekkie leniuchowanie. Na mieście pojawiają się ludzie w czerwonych czapkach mikołaja, a w tle z głośników dochodzi dźwięk świątecznych przebojów oraz kolęd. To właśnie 6 grudnia zaczyna się magia Świąt, która nie opuści żadnego Polaka aż do gwiazdki 24.12.

W weekend przed 6 grudnia sklepy są pełne klientów od rana do samego zamknięcia. Rodzice w szale zakupowym oblegają sklepy z zabawkami, aby spełnić marzenia swoich pociech i przynieść dokładnie to, o co w liście prosiły Mikołaja. Szaleństwo mikołajkowych zakupów trwa do 5 grudnia do zamknięcia sklepów i wszyscy sprzedawcy zacierają ręce, bo to właśnie w tym okresie zarabiają najwięcej pieniędzy.

Mikołaj w Polsce jest symbolem dobra, szczęścia i radości. Spełnia dziecięce marzenia i jako sympatyczny Pan w czerwonym kostiumie jest najbardziej wyczekiwanym gościem w domu każdego polskiego dziecka. Bez względu na wiek, płeć, czy zawód każdy w Polsce podchodzi do tego dnia z pewną dozą sympatii i radości. W końcu nie ma nic lepszego niż radość dookoła przez pełne 24 godziny.

Oby tegoroczne prezenty od Mikołaja spełniły Wasze oczekiwania i aby ten dzień był pełen radości i szczęścia.

HOHOHO

About The Author

Martyna Cherubin - Business Development Manager @ Taxback.com

I love travelling and learning new languages, which is why I spent most of my professional life living abroad in Latin America, Europe and Asia. I am very enthusiastic and dynamic, and love discovering new markets and facing challenges head on.

Live Chat Help
Martyna Cherubin - Business Development Manager @ Taxback.com in
×